Jak zacząć robić muzykę

Jeżeli zastanawiałeś(aś) się kiedykolwiek nad tym czy nie spróbować swoich sił w produkcji muzyki, to mam dla ciebie prostą alternatywę na szybki start. Pamiętam, jak sam zaczynałem myśleć o tym i pierwszą przeszkodą był program, za pomocą którego mógłbym zacząć tworzyć. Wiąże się to z pobieraniem pirackich wersji lub korzystaniem z bardzo okrojonych wersji podstawowych lub demonstracyjnych, na których nie można zbyt wiele. Dziś chcę przedstawić państwu, minirecenzję programu DAW, z którego można korzystać tylko i wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Soundtrap.com

Z góry zaznaczam, że nie jest to artykuł sponsorowany i postaram się państwu w pełni rzetelnie przedstawić witrynę. Otóż omawiana strona znajduje się pod adresem https://www.soundtrap.com/. Pominiemy sekcje rejestracji, ale warto wspomnieć, że jest wymagana no i warto zaznaczyć, że jest 30 dniowy darmowy okres próbny, co myślę, w zupełności wystarczy, aby stwierdzić czy produkcja muzyki jest dla nas.

Możliwości witryny

Kiedy już znajdziemy się w wirtualnym studio, naszym oczom ukazuje się taka trochę jakby pustka. Zdaję sobie sprawę, że ktoś, kto pierwszy raz obcuje z oprogramowaniem do produkcji muzyki, może czuć się trochę zagubiony i zniechęcić się na samym starcie, bo właśnie tak wygląda ekran ukazujący się naszym oczom.

ekran startowy w wirtualnym studio.

W lewym górnym rogu znajduje się pole 'add track', po jego kliknięciu ukazuje się okno wyboru ścieżki, jaką chcemy stworzyć i na początek proponuję wybrać opcję 'Piano & Keyboards'. W tej chwili na naszym ekranie pojawia się wirtualna klawiatura, którą możemy sterować za pomocą wbudowanej klawiatury w nasz komputer lub zewnętrznej klawiatury MIDI. W tym momencie możemy już bawić się w tworzenie pierwszej melodii i gdy już stwierdzimy, że chcemy ją nagrać, wystarczy uzbroić ścieżkę, klikając kwadracik z literką 'R' na ścieżce, tak aby świeciła się na czerwono oraz klikając przycisk nagrywania na dole ekranu.

Jak widzisz po nagraniu twojej melodii, obok ścieżki w oknie aranżacji, pojawił się ciąg kwadracików w kolorowym pasku. Jest to edytowalny ciąg informacji MIDI, który możesz edytować. Wystarczy kliknąć pasek dwa razy i naszym oczom ukaże się piano-roll, czyli wirtualny zapis nut tego co zostało zagrane.

To jest ten moment kiedy rozpoczyna się zabawa. Teraz gdy już nagrana ścieżka jest w pełni satysfakcjonująca, można przejść do dodania kolejnej, ponownie klikając 'add track'. Do dodania mamy również możliwość sekcje perkusji, oraz własnego nagrania audio, czym może być wokal lub cokolwiek innego nagranego przez nasz mikrofon. Do wykorzystania mamy darmowy pakiet sampli i gotowych ścieżek MIDI, które znajdują się pod przyciskiem nutki w prawym górnym roku w fioletowym kółeczku. Strona oferuje również możliwość zastosowania podstawowych efektów dynamicznych i psychoakustycznych, które w pełni wystarczą do osiągnięcia zamierzonych efektów dźwiękowych. Na sam koniec warto wspomnieć jak wyrenderować nasze dzieło do pliku .mp3, aby pochwalić się nim znajomym, babci lub po prostu, aby mieć utwór na telefonie i móc go w każdej chwili odsłuchać. Wystarczy kliknąć zakładkę File>Export>Export project to mp3 file.

Główny cel strony soundtrap.com

Według mojej oceny główną ideą funkcjonalności witryny jest możliwość tworzenia muzyki w kilka osób. Strona oferuje połączenie kilku użytkowników do jednego projektu, co pozwala pracować nad jednym utworem w czasie rzeczywistym, będąc przy tym po przeciwnych stronach świata. Jest tutaj pewna kwestia, której nie rozumiem w polityce funkcjonowania witryny. Skoro w głównym zamyśle, jest tworzenie muzyki z innymi użytkownikami, to dlaczego nie ma możliwości ich wyszukania. Tak, nie przesłyszeliście się. Na tej stronie nie ma możliwości randomowego wyszukiwania innych użytkowników serwisu. Jest tylko opcja ręcznego wpisania nazwy użytkownika i dodania go do projektu. Więc albo zaprosicie znajomych do zabawy, albo znajdziesz kogoś do wspólnej produkcji w inny sposób.

Porównianie z profesjonalnymi DAW

Jeżeli chodzi o możliwości witryny soundtrap.com to jestem zaskoczony w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie spodziewałem się, że można wrzucić tyle funkcji do programu w przeglądarce. Jednak nie można nazwać tej strony, jako profesjonalny odpowiednik programu DAW, z jednego prostego powodu. Brakuje tutaj miksera, oraz widoku zakresu poszczególnych parametrów. Wszytko tutaj robimy na ucho, co w pewnym sensie na etapie produkcji jest jakby dobrym rozwiązaniem, ale jednak możliwość podglądu poziomów na poszczególnych ścieżkach daje nam więcej możliwości przy pracy nad lepszą jakością nagrania. Bez cienia wątpliwości stwierdzam, że aplikacja internetowa jest wzorowana na DAW Reaper, bynajmniej wizualnie. Co poniekąd jest dobrym krokiem, ponieważ jest to program do zastosowania w pełni profesjonalnego, który wykorzystują najlepsi realizatorzy i inżynierowie dźwięku na świecie. Kolejną kwestią w mojej subiektywnej ocenie, która jest na minus dla soundtrap studio jest bardzo nieintuicyjne edytowanie w oknie piano-roll. Może jest to kwestia przyzwyczajenia, ale podczas kilkugodzinnej sesji miałem wielokrotnie problemy z poprawieniem chociaż jednego klocka MIDI, co w rezultacie kończyło się koniecznością nagrania ścieżki od nowa. Nie chcę jednak kończyć tego artykułu moimi złymi odczuciami z korzystania z programu, ponieważ uważam, że w ogólnej ocenie jest wielki plus. Gdybym miał ocenić ten przeglądarkowy DAW, ale z dużym naciskiem, że jest to program w przeglądarce, to dałbym ocenę 8/10. No i szkoda, że tylko 30-dniowy okres próbny, myślę, że darmowa okrojona wersja powinna być darmowa przez cały czas, bo według mnie i tak największym motywatorem do subskrybcji wersji płatnej jest to, że mamy możliwość zrobienia tylko jednej automatyzacji w wersji darmowej.

Podsumowanie

Jest to minirecenzja, a zarazem miniporadnik jak zacząć swoją przygodę z produkcją muzyki. Przede wszystkim jest to szybki, prosty i darmowy sposób, aby sprawdzić siebie samego, czy temat jest czymś, co chcę w życiu robić, lub po prostu znaleźć sobie ciekawe hobby.