Magiczne 30ms – Efekt Haasa

W naszym mózgu zachodzą bardzo złożone procesy, jeżeli chodzi o odbiór dźwięku. Jedną z ciekawszych funkcji percepcji słuchu jest efekt Haasa. Te zjawisko jest również dowodem na to, że każdy słyszy inaczej.

Czym jest efekt HAASA?

Aby zrozumieć i móc wyobrazić sobie te zjawisko, trzeba przypomnieć sobie że 1 sekunda to 1000 milisekund. Przy pracy z dźwiękiem jest to podstawowa jednostka i w zupełności wystarcza do optymalnych ustawień parametrów. Więc wyobraźmy sobie jakiś dźwięk. Niech to będzie prosty klick, który znajduje się poniżej.

Prosty klick

Kiedy zaczniemy odtwarzać ten klick w coraz to krótszej pętli, nagle z pojedynczego dźwięku zacznie powstawać jeden ciągły dźwięk. Taki efekt można uzyskać za pomocą najprostszego delay’a. Właśnie ten moment kiedy pojedyncze kliknięcia zaczynamy słyszeć jako jeden spójny dźwięk jest efektem Haasa. Poniżej prezentuję ten efekt z wykorzystaniem kliku prezentowanego powyżej. Skup się na momencie kiedy z pojedynczych dźwięków powstaje jeden ciągły dźwięk.

graficzna interpretacja fali pętli.

Pierwsze dwie pętle rozpoczynały się od 50 milisekund. Czyli każdy klick był odtwarzany co 50 milisekund stopniowo skracając ten czas – dążąc do opóźnienia 0 milisekund. Ostatnia pętla była odtwarzana w odległości początkowej 200 milisekund – tutaj właśnie jest najbardziej odczuwalny moment, kiedy dźwięk zamienia się w jednolity.

Czyli zawsze jest to 30 milisekund?

Teoretycznie przyjęło się mówić, że jest to czas 30 milisekund, ale w praktyce zależy to od słuchacza. Są tacy u których efekt spójności dźwięku pojawia się na odległości 25 milisekund a nawet niżej. Dlatego tutaj jest odpowiedź na indywidualny odbiór każdego dźwięku, przez każdego z nas.

Jak to wykorzystać w praktyce?

Praktyczny opis zjawiska jest najczęściej sugerowany dla poszerzenia stereofonii ścieżki np. z wokalem. Wystarczy zduplikować ścieżkę i przesunąć ją do maksymalnie 30 milisekund względem oryginalnej i przez to uzyskujemy bogatszą barwę oraz szersze stereofoniczne brzmienie. Innym wykorzystaniem, jest po prostu zabawa w tworzenie nowych oryginalnych dźwięków, tak jak w przykładzie z klickiem, które zainspirują innych 🙂

Dodaj komentarz