Duda twórcą najpopularniejszych brzmień muzyki elektronicznej!

Podczas pisania mojej pracy licencjackiej w tematyce miksu muzyki elektronicznej, wpadłem na ten 'click-baitowy' tytuł artykułu i nie mogłem się oprzeć, aby go nie opublikować. Jak się domyślacie, nie chodzi tutaj o Andrzeja. Wybiegnę trochę dziś w przód z tematyką i obecną wiedzą publikowaną na blogu, lecz w głównej mierze skupię się na niesławnej postaci, która ma bardzo istotny wkład w ewolucję elektronicznych brzmień największych utworów na świecie. Przed wami Steve Duda!

Steve Duda po prawej, obok Joel Zimmerman aka Deadmau5.

Jeżeli interesujecie się produkcją muzyki elektronicznej, to z pewnością znacie rzeczy stworzone przez Steve’a Dudę, ale możliwe, że nie słyszeliście o nim samym. Wtyczka VST Serum, jest jego dziełem. To właśnie ten syntezator tworzy większość dziś słyszanych brzmień. Jest to wirtualny instrument, który producenci używają za pomocą komputera i klawiatury midi. Mógłbym zrobić tutaj niekończącą się listę utworów, które powstały na podstawie brzmień Serum, ale podam tylko jeden. W zasadzie jest to mix i znajduje się w nim kilka produkcji. Pokażę wam jak sam Steve Duda w kolaboracji z Deadmau5’em, wykorzystał ten Plugin. Jest to muzyka bardzo elektroniczna z pokroju tech/house, lecz brzmienia powstające za pomącą tego narzędzia, usłyszycie w radiowych nagraniach z gatunku POP Music. Poniżej znajdziecie wspomniany mix.

BSOD – Projekt powstały z kolaboracji Steve’a Dudy i Joela Zimmermana.

Można śmiało stwierdzić, że Steve Duda stworzył nowy etap w rozwoju muzyki elektronicznej. Chociaż na pierwszy rzut ucha, nie słychać niczego spektakularnego, to jeżeli chodzi od technicznej strony dźwięku, zmieniło się sporo. Wystarczy zestawić sobie utwory produkowane kilka lat temu z dzisiejszymi i będzie słychać różnice. Oczywiście przez ten czas sporo też zmieniło się od inżynieryjnej strony miksowania dźwięki. Głównie jest to efekt wojny. Ale spokojnie, nie chodzi tu o wojnę militarną. Jest to 'Loudness War' czyli wojna na głośność. Przyjęło się twierdzić, że im głośniejszy jest utwór, tym jest lepszy. No niestety, ale jest kompletnie na odwrót. Mocno skompresowane utwory zabijają dynamikę, co powoduje, że utwór jest super głośny i subiektywnie podoba nam się bardziej, ale niestety konsekwencją jest szybkie zmęczenie naszego słuchu. W rezultacie utwór szybko się nudzi.

Steve Duda – Producent muzyki i programista.

Ok. A więc podsumujmy, za czego stworzeniem stoi Steve.

  • Syntezator Serum (Xfer Records)
  • Kompresor OTT (Xfer Records)

Jeżeli jesteś producentem, to również nie mogłeś ominąć sławnego kompresora pasmowego zwanego OTT. Wtyczka bardzo prosta w użyciu, ale przy każdym zadaniu dobrze się sprawdzi. Szczególnie jeżeli brakuje energii w naszym utworze.

  • Program DAW i Deadmau5

Niestety, sekwencer nigdy nie został pokazany szerszej publiczności producentów. Więc skąd wiadomo, że został stworzony? W pewnym wywiadzie Joel Zimmerman aka Deadmau5 wyznał, że pracuje nad swoją muzyką w programie, który zrobił specjalnie dla niego kolega. Tym kolegą był nie kto inny jak Steve Duda. Jeżeli ktoś zna Deadmau5’a to wie, że robi on bardzo oryginalną muzykę. Nigdy nie poznamy dokładnej roli współpracy pomiędzy tymi dwoma panami. Jednak uważam, że spory sukces Joela jest zawdzięczany dzięki pracy Steve’a. Może nie w pełni, ale po części marka Deadmau5, jest tworem Dudy. Zresztą sam pomysł maski myszy, zasugerował Joelowi właśnie Steve.

Deadmau5 w masce, będącej logo marki.
  • Projekty muzyczne Steve’a

BSOD – z pewnością najgłośniejszy oficjalny projekt Steve’a Dudy powstały w kolaboracji z Joelem. Rozwinięcie skrótu oznacza (Better Sound On Drugs), czyli w wolnym tłumaczeniu (Lepszy dźwięk na haju). Czy oznacza to, że BSOD tworzą narkomani? Hmm.. myśle, że nie. Jest to najprawdopodobniej dobrze przemyślany chwyt marketingowy.

WTF? – Trochę wulgarnie, ale kto mu zabroni 🙂 A dokładniej im, bo projekt WTF? jest kolaboracją.

Steve Duda – Steve wydawał również jako po prostu Steve Duda. Nie boję się nagminnie powtarzać jego imienia, gdyż trzeba tę postać zapamiętać ze względu na dokonania, głównie te bardziej programistyczne.

Bye Steve!

Steve zaraz po studiach kompozycji muzyki rozpoczął pracę w firmie AVID, która zajmuje się strikte dźwiękiem i obrazem. Myślę, że jest to główny czynnik, który dał wiedzę dla Steve’a, aby tworzyć własne programy i wtyczki VST. Na co dzień widzimy świat od strony front-end tzn. patrzymy tylko na efekt końcowy produktu, którym zazwyczaj jest jeden artysta. Jednak od strony back-endu dzieje się o wiele więcej niż nam się wydaję. Stoi tam sztab profesjonalistów i bardzo mądrych ludzi z pasją, bez których nie byłoby tego rynku. Po prostu ci ludzie nie mają parcia na szkło, dlatego rzadko o nich słyszymy.

Dodaj komentarz