Python inspiration.

Od dawna chodzi za mną napisanie luźniejszego artykułu, odbiegającego trochę od tematyki dźwięku. Chciałem podzielić się moimi doświadczeniami z programowaniem, które nabyłem przez ostatnie dwa lata.

Czym jest programowanie ?

Pamiętam, gdy jeszcze byłem dzieckiem, jak bardzo fascynował mnie świat elektroniki i komputerów. Myślałem, że nigdy nie będzie mi dane pojąć, jak działa maszyna, na której grałem w moje ulubione gry. Kiedy pierwszy raz nauczyciel informatyki przybliżył mi, czym jest programowanie, kompletnie nic z tego nie rozumiałem. Uważałem, że trzeba być niesamowitym geniuszem, aby móc rozumieć świat pisania kodu. Z biegiem czasu moje zainteresowanie programowaniem nie znikało. Pojawiała się we mnie coraz większa chęć zrozumienia, na czym polega tworzenie programów i aplikacji. Zaczęło się od kursów na Youtube. Pasja informatyki, to kanał, który szczerze polecam! Obejrzałem cały kurs C++, pisząc przy tym drobne programy. Dało mi to ogromną satysfakcję. W zasadzie dwa tygodnie wystarczyły, abym zrozumiał kwintesencje programowania. Diametralnie zmieniło to mój pogląd na struktury wszystkich aplikacji, z których korzystam, czy to na komputerze lub smartfonie. Mój apetyt na wiedzę stale rósł, postanowiłem więc, że zapoznam się z nowym językiem. Wybór padł na popularnego Pythona. To była dopiero jazda. Ciężko jest w to uwierzyć, gdy samemu się nie spróbuje, ale nauka programowania jest prostsza niż nauka języka obcego. Co prawda, aby pisać program, który wytworzył nam się w głowie, trzeba odrobiny doświadczenia, lecz podstawy nabyte po intensywnym miesiącu nauki w pełni wystarczą, aby móc próbować swoich sił. Reszta nauki to metoda prób i błędów, po których stajemy się coraz lepsi. Programowanie wydaje nam się skomplikowane tylko wtedy, gdy kompletnie nic o nim nie wiemy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, do jak małego pudełka zamknięte jest pisanie kodu. Jest to kilkadziesiąt komend, gdzie w praktyce używa się zaledwie kilkunastu, aby pisać kod dla niezliczonej ilości zastosowań. Programowanie jest trochę jak słuchanie rozmowy w nieznanym nam języku. Wydaje nam się, że jest to kompletny bełkot, kiedy nie znamy żadnego słowa danego języka. Lecz kwintesencją programowania jest to, że nie musimy znać znaczenia słów, lecz gramatykę. Język programowania jest konstruktem pod nasze myśli, a słowa tworzymy my sami. Dziwne? No to wyobraź sobie, że chcesz napisać program, który ma wyświetlić mi na ekranie słowo. W języku Python polecenie będzie bardzo proste.

Tak, tyle wystarczy, aby napisać program, który wyświetli zdanie 'Hello World' na twoim ekranie. Zauważ, że to, co jest wpisanie w nawias, jest kompletnie nieistotne dla komputera. Równie dobrze można by było wpisać w nawias 'czerwone fortepiany' lub 'SoundBox to mój ulubiony blog', a komputer i tak patrzy tylko na wyrażenie print, które ma wykonać. Wyobraź sobie, że musisz się nauczyć języka obcego, ale nie musisz znać żadnego słowa, wystarczy ci sama gramatyka. Twórcy języków programowania dążą do jak największej prostoty pisania kodu, jednocześnie wykorzystując jak największy potencjał komputera. Programowanie jest jak rozmowa z procesorem. Jeżeli mówimy o takich językach jak Python, to jest to rozmowa, której możesz bardzo szybko się nauczyć. Wystarczy, że lubisz logiczne zadania, a obiecuję ci, że programowanie polubisz na całe swoje życie.

Po co mi to?

Jeżeli jesteś osobą kreatywną, z pewnością przyda ci się znajomość zasad programowania. Nie chodzi tutaj o to, aby zostać programistą i zarabiać z tego na życie. Kiedy poznasz ideę i możliwości tworzenia aplikacji zaczną kiełkować w twojej głowie pomysły, których być może jeszcze nie ma na świecie. Może twój czas i nakład finansowy pozwoli zrealizować ci plan, który przyniesie sporo satysfakcji z siebie. Może w twojej pracy jest coś do poprawy i można by było to ulepszyć prostym programem? Nie musisz pisać go sam, ale będziesz wiedział, co trzeba zrobić i możesz go zlecić profesjonalistom. Ważne, aby znać możliwości, jakie daje nam technologia. Miłej nauki programowania! 🙂

Dodaj komentarz