Fala sinusoidalna.

Termin fali sinusoidalnej pojawia się w świecie dźwięku praktycznie na każdym kroku. Na tym blogu prawdopodobnie będzie użyty w większości artykułach. Jest to niezbędne zagadnienie do zrozumienia jednostki Herc (Hz).

Jak powstaje fala sinusoidalna?

Fala sinusoidalna jest wykresem cykliczności względem czasu. Cykliczność jest następstwem wykonywania tych samych czynności co określoną ilość czasu i przez określoną ilość czasu. Najlepszym przykładem cykliczności jest zegar ze wskazówkami. Sekundy, minuty i godziny zawsze trwają ten sam okres czasu. Spójrzmy więc na graficzny wykres sinusoidy tworzony przez wskazówkę.

Pełen cykl fali sinusoidalnej to pełny obrót wskazówki. Cykl może zaczynać się w dowolnym miejscu, ważne jest tylko to, aby wrócił do stanu początkowego. Innym przykładem generowania wykresu fali sinusoidalnej jest ciężarek przeczepiony do sprężyny.

Gdy naciągniemy sprężynę z obciążeniem – wprawimy ją w ruch cykliczny. Czarna sprężyna obrazuje nieskończony ruch, natomiast niebieska jest symulacją ruchu z uwzględnieniem grawitacji i oporu powietrza. Zestawienie tych dwóch obciążeń jest w celu zobrazowania, że pomimo wygaszania siły sprężyny niebieskiej, czas trwania jej cyklu się nie zmienia.

Jednostki fali sinusoidalnej.

  1. Amplituda – są to maksymalne wychylenia fali z położenia równowagi. W przypadku czarnej sprężyny amplituda wynosi 2 cm. Lecz wykonuje ruch, który ma w sumie 4 cm. Jednostki amplitudy są uzależnione od opisywanego ruchu.
  2. Czas trwania cyklu – jest to czas, w jakim ciało, lub zjawisko wykona pełen cykl ruchu. W przypadku sekundowej wskazówki zegara będzie to 60 sekund. Sugerując się osią 'time' przy wykresie sprężyn czas trwania pełnego cyklu trwa ok. 6 sekund.

Podsumowanie.

W świecie dźwięku istnieje wiele rodzai fal, lecz sinusoida charakteryzuje się idealną płynnością oraz prostotą. Pamiętajmy, że jest to matematyczna interpretacja ruchu fizycznego. Jeżeli głośnik generuje falę sinusoidalną, to znaczy, że membrana porusza się tak jak obciążnik na sprężynie – wykonuje płynny ruch w przód i tył względem pozycji spoczynkowej. Dopełnieniem, tego wpisu będzie artykuł o hercach.

Dodaj komentarz